Skip to content

120 Rowan CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Oct 15, 2013

Property Information

Block56
Lot2.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
30%
Improvement Value:$241,600
70%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,621+1.0%
2024$8,538+5.9%
2023$8,062-0.1%
2022$8,072+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 15675, Page 530Recorded10/30/2013

Property Sale

Sale
$257,350
DeedBook 10211, Page 1244

Property Built

Built

Year Built: 2000