Skip to content

116 Rowan CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block56
Lot2.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,097
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
28%
Improvement Value:$248,800
72%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+1.0%
2024$8,498+5.9%
2023$8,025-0.1%
2022$8,035+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,141
DeedBook 10168, Page 1232

Property Built

Built

Year Built: 2000