Skip to content

364 North Main StreetManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block57
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage10,352
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
18%
Improvement Value:$1,004,300
82%
Total Assessment$1,220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,300+1.0%
2024$30,007+5.9%
2023$28,335-0.1%
2022$28,372+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft10,352DeedBook 19337, Page 477Recorded3/29/2023

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 16035, Page 588Recorded3/23/2015

Property Sale

Sale
$997,500
DeedBook 14999, Page 49

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10445, Page 450