Skip to content

27 Oxycocus RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block59
Lot4.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
27%
Improvement Value:$247,600
73%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,395+1.0%
2024$8,314+5.9%
2023$7,851-0.1%
2022$7,861+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 10796, Page 1006

Property Built

Built

Year Built: 2002