Skip to content

173 Lehigh AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block59
Lot4.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,249
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,100
26%
Improvement Value:$259,400
74%
Total Assessment$350,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,703+1.0%
2024$8,619+5.9%
2023$8,139-0.1%
2022$8,149+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft2,249DeedBook 16002, Page 1718Recorded2/9/2015

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

Sq Ft2,249DeedBook 15635, Page 1500Recorded9/10/2013

Property Sale

Sale
$201,445
DeedBook 10136, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 2000