Skip to content

112 Temple AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block67.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,806
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
35%
Improvement Value:$154,100
65%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875+1.0%
2024$5,818+5.9%
2023$5,494-0.1%
2022$5,501+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 16621, Page 1558Recorded1/5/2017

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 16012, Page 464Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$279,500
DeedBook 14384, Page 761

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4473, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1979