Skip to content

119 Mercer AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 13, 1990

Property Information

Block67.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1.5SF/DET. 2124
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,124
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
33%
Improvement Value:$164,600
67%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,135+1.0%
2024$6,076+5.9%
2023$5,738-0.1%
2022$5,745+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4840, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1980