Skip to content

115 Temple AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block67.05
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
39%
Improvement Value:$135,700
61%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480+1.0%
2024$5,427+5.9%
2023$5,125-0.1%
2022$5,131+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft1,360DeedBook 19653, Page 1450Recorded4/10/2024

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12153, Page 488

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10355, Page 1313

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4410, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1977