Skip to content

123 Temple AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block67.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
31%
Improvement Value:$204,000
69%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,340+1.0%
2024$7,269+5.9%
2023$6,864-0.1%
2022$6,873+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$383,000
Sq Ft2,850DeedBook 17666, Page 819Recorded11/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1976