Skip to content

146 North Lakeshore DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$160,100
Last Sale Date
Nov 1, 1995

Property Information

Block67.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,402
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
24%
Improvement Value:$271,000
76%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,897+1.0%
2024$8,811+5.9%
2023$8,320-0.1%
2022$8,330+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,100
DeedBook 5324, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1979