Skip to content

275 South Lakeshore DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$561,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block72
Lot14.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,229
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
23%
Improvement Value:$212,500
77%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801+1.0%
2024$6,735+5.9%
2023$6,360-0.1%
2022$6,368+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$561,000
Sq Ft2,229DeedBook 19724, Page 1370Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 13294, Page 1071

Property Sale

Sale
$103,900
DeedBook 5100, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1993