Skip to content

3 Melanie WayManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Last Sale Price
$456,680
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block77
Lot1.10
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class37
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningMFAH
Sq Footage1,912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
17%
Improvement Value:$207,300
83%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,203+1.0%
2024$6,143+5.9%
2023$5,800-0.1%
2022$5,808+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$456,680
Sq Ft1,912DeedBook 19791, Page 1836Recorded9/16/2024

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 16916, Page 1233Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$376,300
DeedBook 13046, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 2006