Skip to content

13 Melanie WayManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block77
Lot1.10
QualifierC0107
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class37
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningMFAH
Sq Footage2,093
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
15%
Improvement Value:$237,500
85%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,952+1.0%
2024$6,885+5.9%
2023$6,502-0.1%
2022$6,510+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft2,093DeedBook 17136, Page 1562Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,093DeedBook 15700, Page 1574Recorded12/5/2013

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13279, Page 1761

Property Built

Built

Year Built: 2006