Skip to content

89 Melanie WayManahawkin, NJ 08050

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block77
Lot1.10
QualifierC0405
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class37
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningMFAH
Sq Footage2,220
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
17%
Improvement Value:$206,800
83%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183+1.0%
2024$6,123+858.9%
2023$639-0.1%
2022$639+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,990
Sq Ft2,220DeedBook 19000, Page 1818Recorded4/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

SaleMulti
$604,000
DeedBook 18641, Page 1087Recorded8/20/2021