Skip to content

201 Melanie WayManahawkin, NJ 08050

Built 2013

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block77
Lot1.10
QualifierC0711
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class35
Description2350
Dwellings1
ZoningMFAH
Sq Footage2,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
16%
Improvement Value:$184,000
84%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,438+1.0%
2024$5,385+5.9%
2023$5,085-0.1%
2022$5,092+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,350DeedBook 19234, Page 1906Recorded11/25/2022

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 18125, Page 915Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 15642, Page 1839Recorded9/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013