Skip to content

51 Farrah DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2008

Last Sale Price
$366,650
Last Sale Date
May 10, 2006

Property Information

Block77
Lot1.10
QualifierC1611
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class35
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningMFAH
Sq Footage2,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
16%
Improvement Value:$183,800
84%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,433+1.0%
2024$5,380+5.9%
2023$5,081-0.1%
2022$5,087+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$366,650
DeedBook 13169, Page 1085