Skip to content

138 Melanie WayManahawkin, NJ 08050

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block77
Lot1.10
QualifierC1909
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class35
Description1944
Dwellings1
ZoningMFAH
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
19%
Improvement Value:$151,100
81%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,621+1.0%
2024$4,576+5.9%
2023$4,321-0.1%
2022$4,327+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 14984, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 2011