Skip to content

345 Kingfisher RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1957

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block113
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,038
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
29%
Improvement Value:$225,900
71%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,895+9.8%
2024$9,013+8.7%
2023$8,288+49.5%
2022$5,544+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 18042, Page 1975Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13745, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1957