Skip to content

299 Heron Rd.Tuckerton, NJ 08087

Built 1957

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Oct 7, 2013

Property Information

Block113
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage910
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
55%
Improvement Value:$80,400
45%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,536+9.8%
2024$5,043+8.7%
2023$4,637-1.0%
2022$4,682+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

DeedBook 15672, Page 221Recorded10/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1957