Skip to content

241 Heron RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1996

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block114
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17.5
Description2S-P 1570
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,482
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
35%
Improvement Value:$280,000
65%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,368+9.8%
2024$12,177+8.7%
2023$11,197+1.1%
2022$11,080+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 17207, Page 4Recorded8/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5213, Page 692