Skip to content

211 Heron RdTuckerton, NJ 08087

Built 1960

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block114
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
82%
Improvement Value:$20,900
18%
Total Assessment$115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,591+9.8%
2024$3,271+8.7%
2023$3,008-1.0%
2022$3,037+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 16873, Page 59Recorded9/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960