Skip to content

178 Flamingo RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2011

Last Sale Price
$250,100
Last Sale Date
Oct 22, 2004

Property Information

Block114
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,621
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
19%
Improvement Value:$392,900
81%
Total Assessment$487,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,115+12.7%
2024$13,410+8.7%
2023$12,331-1.0%
2022$12,450+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$250,100
DeedBook 12327, Page 1693

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4982, Page 299