Skip to content

121 Curlew Rd.Tuckerton, NJ 08087

Built 2007

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block115
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
32%
Improvement Value:$216,500
68%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,886+9.8%
2024$9,005+8.7%
2023$8,281-1.0%
2022$8,360+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 16437, Page 62Recorded7/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 2007