Skip to content

216 North Green StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1920

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block13
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,384
Acreage1.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
74%
Improvement Value:$34,000
26%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,052+9.8%
2024$3,691+8.7%
2023$3,394-52.4%
2022$7,134+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000
Sq Ft1,384DeedBook 18351, Page 416Recorded3/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920