Skip to content

170 Maple Ave.Tuckerton, NJ 08087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block18
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,126
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
51%
Improvement Value:$57,200
49%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,653+9.8%
2024$3,327+8.7%
2023$3,060-1.0%
2022$3,089+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900