Skip to content

243 Radio RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2011

Property Information

Block23.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1 1/2 SF2G 1414
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,414
Acreage4.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
52%
Improvement Value:$80,900
48%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,260+9.8%
2024$4,792+8.7%
2023$4,406-1.0%
2022$4,449+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940