Skip to content

144 Bass RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1950

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block35
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage978
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
62%
Improvement Value:$84,600
38%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,856+9.8%
2024$6,245+8.7%
2023$5,743-1.0%
2022$5,798+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 16853, Page 1741Recorded8/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950