Skip to content

58 Tarpon RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2007
Other Exempt

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 20, 2006

Property Information

Block37
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,487
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
28%
Improvement Value:$255,900
72%
Total Assessment$355,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$8,975-1.0%
2022$9,064+0.2%
2021$9,046+13.6%
2020$7,964+5.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13197, Page 307