Skip to content

56 Tarpon RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block37
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class15.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
68%
Improvement Value:$47,500
32%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,601+9.8%
2024$4,191+8.7%
2023$3,854+4.5%
2022$3,689+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955