Skip to content

35 Tarpon RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1955

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Jul 26, 2011

Property Information

Block38
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,147
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,100
53%
Improvement Value:$79,300
47%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,279+9.8%
2024$4,809+8.7%
2023$4,422-1.0%
2022$4,464+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 14948, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1955