Skip to content

115 Parker RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1993

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block44.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage2,304
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,700
44%
Improvement Value:$221,700
56%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,219+9.8%
2024$11,130+8.7%
2023$10,235-1.0%
2022$10,333+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 14599, Page 1827

Property Sale

SaleMulti
$527,400
DeedBook 14408, Page 1015

Property Built

Built

Year Built: 1993