Skip to content

62 Parker RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1957

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block44
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,392
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,400
38%
Improvement Value:$236,000
62%
Total Assessment$381,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,816+9.8%
2024$10,763+42.3%
2023$7,564-1.0%
2022$7,637+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 18303, Page 102Recorded2/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957