Skip to content

325 Heritage WayTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 16, 1995

Property Information

Block49.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,378
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
29%
Improvement Value:$138,000
71%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,988+9.8%
2024$5,455+8.7%
2023$5,016-1.0%
2022$5,064+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5311, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1988