Skip to content

333 Heritage WayTuckerton, NJ 08087

Built 1989
Other Exempt

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block49.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,378
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
24%
Improvement Value:$177,400
76%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,018+13.4%
2022$5,308+0.2%
2021$5,298-11.5%
2020$5,987+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 18155, Page 576Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$210,500

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 17262, Page 1411Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 16524, Page 1831Recorded9/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1989