Skip to content

322 Heritage WayTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 10, 2019

Property Information

Block49.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,294
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
22%
Improvement Value:$201,600
78%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+9.8%
2024$7,292+8.7%
2023$6,705-1.0%
2022$6,770+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 17626, Page 153Recorded10/1/2019

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4939, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1988