Skip to content

330 Landing CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block49.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16.5
Description3052
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,052
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
17%
Improvement Value:$270,300
83%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,137+9.8%
2024$9,234+8.7%
2023$8,491-1.0%
2022$8,573+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 16615, Page 1423Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 5185, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1994