Skip to content

136 New Hope StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2018

Property Information

Block49.03
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G-P 1906
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,906
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
24%
Improvement Value:$183,500
76%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,444+9.8%
2024$6,781+8.7%
2023$6,236-1.0%
2022$6,296+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,400
DeedBook 11045, Page 1418

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5694, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1989