Skip to content

151 Locust StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1994

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block49.03
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16.5
Description1434
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,434
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,300
25%
Improvement Value:$173,800
75%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,159+9.8%
2024$6,522+8.7%
2023$5,997-1.0%
2022$6,055+0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 18005, Page 933Recorded8/12/2020

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 11950, Page 1828

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 11712, Page 1232

Property Sale

Sale
$132,721
DeedBook 5137, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1994