Skip to content

223 East Main StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1888

Last Sale Price
$109,500
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block49
Lot21.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2 1/2SF 1768
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,768
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
36%
Improvement Value:$76,000
64%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,656+9.8%
2024$3,330+8.7%
2023$3,062-1.0%
2022$3,092+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,500

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 17955, Page 1363Recorded7/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1888