Skip to content

38 Birchwood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2000

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Sep 23, 1999

Property Information

Block49
Lot56.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2288
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,288
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
20%
Improvement Value:$266,600
80%
Total Assessment$333,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,341+9.8%
2024$9,420+8.7%
2023$8,662-1.0%
2022$8,746+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5745, Page 423