Skip to content

306 Pharo StreetTuckerton, NJ 08087

Built 2015

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Nov 26, 2014

Property Information

Block5
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class15
Description1SF 1051050
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,050
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
18%
Improvement Value:$120,600
82%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,557+9.8%
2024$4,151+8.7%
2023$3,817-1.0%
2022$3,854-15.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 15960, Page 133