Skip to content

400 East Main StreetTuckerton, NJ 08087

Public Property

Last Sale Price
$2,060,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block63
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage39.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,027,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,027,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$536+9.8%
2024$488+8.7%
2023$449-1.0%
2022$453+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,060,000
DeedBook 19621, Page 1639Recorded3/5/2024