Skip to content

328a East Main StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 4, 2014

Property Information

Block63
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings4
ZoningB2
Sq Footage2,580
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
74%
Improvement Value:$78,400
26%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430+9.8%
2024$8,590+8.7%
2023$7,899-1.0%
2022$7,975+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 15836, Page 1765Recorded6/27/2014

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4929, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1980