Skip to content

330 East Main Street(Block 63 Lot 19.01)Tuckerton, NJ 08087

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block63
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class19.5
Description1SS
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage3,000
Acreage2.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,100
74%
Improvement Value:$82,200
26%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,613+9.8%
2024$8,757+8.7%
2023$8,052-56.9%
2022$18,691+172.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$490,000
DeedBook 15178, Page 1694

Property Built

Built

Year Built: 1985