Skip to content

424 Ibis CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block63
Lot424
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page11.1

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPSC
Sq Footage1,410
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
20%
Improvement Value:$114,000
80%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,415+9.8%
2024$4,021+33.4%
2023$3,015-1.0%
2022$3,044+0.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft1,410DeedBook 20300, Page 1557Recorded3/3/2026

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,410DeedBook 19394, Page 639Recorded6/1/2023

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,410DeedBook 19060, Page 733Recorded6/9/2022

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 16485, Page 434Recorded8/22/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 16158, Page 136Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10769, Page 1923

Property Built

Built

Year Built: 1988