Skip to content

602 Skimmer CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2018

Property Information

Block63
Lot602
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page11.1

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPSC
Sq Footage1,410
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
28%
Improvement Value:$73,300
72%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,154+9.8%
2024$2,873+8.7%
2023$2,642-1.0%
2022$2,667+0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 17053, Page 1842Recorded3/15/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 13213, Page 623

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5681, Page 265

Property Sale

Sale
$45,021
DeedBook 5586, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1988