Skip to content

616 Skimmer CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$149,500
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block63
Lot616
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page11.1

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPSC
Sq Footage1,410
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,000
76%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,873+9.8%
2024$3,528+8.7%
2023$3,244-1.0%
2022$3,275+0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$149,500
Sq Ft1,410DeedBook 18142, Page 23Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

DeedBook 16475, Page 1830Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 12541, Page 120

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 10738, Page 1570

Property Built

Built

Year Built: 1988