Skip to content

210 Marine St.Tuckerton, NJ 08087

Built 1925

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jul 22, 2010

Property Information

Block73
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1 1/2SF1G 1188
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
46%
Improvement Value:$85,900
54%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,929+9.8%
2024$4,490+8.7%
2023$4,129-1.0%
2022$4,168+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 14650, Page 177

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10534, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1925