Skip to content

136 Clay St.Tuckerton, NJ 08087

Built 1910

Last Sale Date
May 18, 2006

Property Information

Block73
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2 1/2SF 1496
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
52%
Improvement Value:$69,300
48%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,455+9.8%
2024$4,058+8.7%
2023$3,732-1.0%
2022$3,768+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910