Skip to content

326 Bay AveTuckerton, NJ 08087

Built 1979

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block75
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class15
Description1196
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,196
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
39%
Improvement Value:$112,900
61%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,710+9.8%
2024$5,201+8.7%
2023$4,783+7.1%
2022$4,464+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 18060, Page 1747Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5263, Page 504

Property Sale

Sale
$88,100
DeedBook 5200, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1979